Get Adobe Flash player

WARSZTATY Z OGRODNIKAMI W SP W HECZNAROWICACH

Wersja do wydruku

IV edycja programu szkolnego dla uczniów klas I-III „Uczeń z pasją – nasze ogrodnictwo z udziałem absolwentów szkoły” jest skierowana m.in. na przybliżenie uczniom świata przyrody i przeobrażeniu owej bliskości w trwałą fascynację. By ten cel zrealizować są prowadzone przez organizatora programu przez cały rok obserwacje i prace ogrodnicze w małym ogródku założonym na parapecie klasowym oraz w warzywniku stworzonym w przyszkolnym Ogrodzie Edukacyjno-Rekreacyjnym.

Praca ogrodnicza uczniów nie przyniosłaby jednak takich efektów, gdyby nie możliwość korzystania z doświadczeń i porad fachowców, którzy zechcieli brać udział w IV edycji programu. Są nimi absolwent szkoły P. Piotr Babiuch oraz ogrodnicy P. Adriana Babiuch i P. Antoni Mleczko.

Dzięki uprzejmości absolwenta naszej szkoły P. Piotra Babiucha oraz P. Adriany Babiuch uczniowie dwukrotnie gościli w prowadzonym przez nich Gospodarstwie Ogrodniczym. Poznali specjalistyczną szklarnię, która zarówno zimą jak i wiosną (w tym czasie odbywały się warsztaty) prezentowała się jak zaczarowany ogród.

W czasie zajęć ogrodniczych dzieci nauczyły się sadzić kwiaty doniczkowe ,a potem umiejętnie je pielęgnować. Swoje małe roślinki - dwie odmiany pelargonii i sweetunię  sadzili sami, ale P. Piotr zaprezentował im również w bardzo przystępny sposób urządzenie, które pomaga w sadzeniu tysięcy kwiatów. Objaśnił też w praktyczny sposób pracę komputera odpowiedzialnego za podlewanie i inne zabiegi pielęgnacyjne roślin.

Końcem maja odbyły się również trzykrotnie przekładane ze względu na pogodę bardzo ciekawe warsztaty ogrodnicze prowadzone przez ogrodnika P. Antoniego Mleczko. W piękny słoneczny dzień, który „trafił się” między ulewnymi deszczami P. Antoni pomógł założyć uczniom warzywnik na przygotowanym przez organizatora programu podwyższonym zagonie ,który znalazł miejsce w zacisznym kącie przyszkolnego Ogrodu Edukacyjno-Rekreacyjnego. Dzięki dostarczonej przez ogrodnika odpowiedniej ziemi oraz nasionom i rozsadzie warzyw dzieci  nauczyły się siać i sadzić, a dzięki tej akcji szkoła ma swój ogródek.

Uczniowie SP w Hecznarowicach chcą w dalszym ciągu rozwijać swoja pasję do ogrodnictwa, dlatego dziś DZIĘKUJĄC  P. Piotrowi Babiuchowi, P. Adrianie Babiuch i P. Antoniemu Mleczko za wszystkie działania sprzyjające realizacji tego celu proszą o dalsze wsparcie i fachowe porady, bo wiedzą, że ważne są powody, by kochać ogrody.

Renata Stawowczyk

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika