Wilamowice gospodarzem Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018 w powiecie bielskim

Tegoroczna Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego w powiecie bielskim odbyła się w Wilamowicach. Gospodarzami Inauguracji są co roku kolejne gminy, tworzące powiat bielski. Organizacja tej imprezy to z jednej strony wyzwanie, ale też duże wyróżnienie w skali powiatu. Uroczystość miała miejsce 17 października 2017 roku. Gospodarzem był Starosta Pan Andrzej Płonka, Burmistrz Gminy Wilamowice, Pan  Marian Trela oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Wilamowicach, Pani Mariola Dylewska - Mitoraj.

Za zorganizowanie całości odpowiadał Szkolny Związek Sportowy z Przewodniczącym Panem Dariuszem Janko. Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego w powiecie bielskim służy podsumowaniu dokonań w sporcie szkolnym za poprzedni rok szkolny. Nagradzane są szkoły, które zajęły najwyższe miejsca w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczął ceremoniał olimpijski - hejnał Szkolnego Związku Sportowego, wprowadzenie flag: SZS, narodowej i olimpijskiej oraz sztandaru Szkoły w Wilamowicach. Poczty sztandarowe stanowili uczniowie szkoły i nauczyciele wychowania fizycznego. Następnie odegrany został hymn państwowy po którym prowadzący uroczystość Pan Mariusz Kowalczyk przywitał zaproszonych gości. Byli wśród nich między innymi: Jacek Falfus - Poseł na Sejm RP, Krzysztof Chodorowski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, Katarzyna Adamiec i Stanisław Pięta - członkowie Rady Powiatu, Artur Beniowski - Wójt Gminy Bestwina, Mieczysław Rączka - Wójt Gminy Wilkowice, Paweł Zemanek - zastępca wójta Porąbki, Stanisław Nycz - Przewodniczący Rady Gminy Wilamowice, Ryszard Radwan - Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UM w Bielsku - Białej, Jolanta Danek - z-ca Dyrektora GOK w Wilamowicach, Bożena Sobocińska - Kierownik ZOSiP w Wilamowicach, Czesław Pszczółka - Inspektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Powiatu Bielskiego,  Paweł Łękawa - Dyrektor MOSiR w Czechowicach - Dziedzicach oraz radni powiatu bielskiego: Jerzy Kubik, Barbara Adamska, Grzegorz Gawęda, Jan Stanclik i Janina Janica-Piechota. Swoja obecnością naszą Inaugurację zaszczycili również olimpijczyk, złoty medalista olimpijski Marian Kasprzyk, Wiktor Krebok, Prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej i Przemysław Niemiec, olimpijczyk, kolarz zawodowej grupy UAE Team Emirates. Ponadto gośćmi Inauguracji byli Dyrektorzy szkół z gminy Wilamowice i powiatu bielskiego oraz nauczyciele wychowania fizycznego i gminni organizatorzy sportu.

Po raporcie o gotowości do Inauguracji, złożonym przez organizatora sportu szkolnego gminy Wilamowice, Pana Szymona Szymańskiego, głos zabrał Burmistrz Marian Trela, który powitał zebranych i krótko przedstawił naszą gminę, również od strony sportowej. Następnie odczytano apel olimpijski, przyrzeczenie zawodników złożył uczeń, a przyrzeczenie sędziów nauczyciel, Pan Tomasz Tomasiewicz.

W dalszej części głos zabrał Starosta Bielski, Pan Andrzej Płonka, który miedzy innymi wypowiedział formułę, otwierającą nowy  sportowy rok szkolny. Kolejno głos zabrał Pan Poseł Jacek Falfus oraz Pan Wiktor Krebok, a następnie wyprowadzone zostały poczty sztandarowe.

Po pierwszym z występów artystycznych rozpoczęło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół. Burmistrz Marian Trela wręczył puchary dla Szkoły Podstawowej z Pisarzowic i dla Gimnazjum z Dankowic za osiągnięcia z ubiegłego roku szkolnego. Po podsumowaniu rywalizacji gminnej odbyło się podsumowanie rywalizacji sportowej szkół z powiatu bielskiego, kolejno w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Klasyfikacja szkoły podstawowe:

1. SP 2 Czechowice - Dziedzice
  2. SP Czaniec
  3. SP 5 Czechowice - Dziedzice

Gimnazja:

1. Gimnazjum Bystra
  2. Gimnazjum 2 Czechowice - Dziedzice
  3. Gimnazjum 3 Czechowice - Dziedzice

Szkoły średnie:

1. ZSTiL Czechowice - Dziedzice
  2. LO Czechowice - Dziedzice
  3. ZS Silesia Czechowice - Dziedzice

Po kolejnych występach wokalnych i układach tanecznych w wykonaniu mażoretek za swoją pracę zostali wyróżnieni także gminni organizatorzy sportu, zajmujący się organizacją i przeprowadzaniem zawodów w poszczególnych gminach naszego powiatu.

Nastepnym punktem programu Inauguracji była Prezentacja Olimpijska prowadzona przez Pana Bogdana Dubiela. Zapoznał on przybyłych z tematyką olimpijską, a także przeprowadził bardzo ciekawą rozmowę z gościem - Panem Przemysławem Niemcem, który jest Honorowym Obywatelem Gminy Wilamowice.

Na zakończenie Pan Dariusz Janko w imieniu SZS wyraził podziękowanie dla gospodarzy Panów Starosty i Burmistrza oraz Pani Dyrektor, wręczając im pamiątkowe patery. Prowadzący imprezę, Pan Mariusz Kowalczyk, podziękował zaproszonym gościom za przybycie na uroczystość i zaprosił na poczęstunek w restauracji „Rogowa”.

Pani Mariola Gawlik przygotowała część „artystyczną”, występy wokalne Marysi Nycz, Natalii Szlosarczyk i Klaudii Kolasy oraz mażoretek Nikoli Jędrzejko, Martyny Obrok, Zosi Zejmy, Marysi Zejmy, Maji Gawlik oraz Zuzanny Wiewióry. Poczet sztandarowy składał się z następujących uczniów: Kamil Lekki, Otylia Grygierczyk, Emilia Kuczmierczyk, Kamil Satała, Tomasz Sznajder, Karolina Holek, Daria Gąszcz, Sebastian Jarocki, Michał Stańczyk, Ania Złoch, Łukasz Kubik, Paulina Tobiasz, Norbert Gąszcz, Szymon Rosner. Dekorację przygotowały Panie Alina Kajta - Bożek i Małgorzata Chalcarz.

Szymon Szymański

Zdjęcia z Inauguracji w galerii M-GOK: