„Wilamowskie Śmiergusty 2011”- Wiosenne Spotkania Miast Pogranicza Polsko - Czeskiego

Całkowita wartość projektu  100% - 45.372,97 Euro
Dofinansowanie z EFRR 66,12 % - 30.000 Euro
Budżet państwa 10% - 4.537,30 Euro
Budżet gminy 23,88% - 10.835,67 Euro

Przedmiotem projektu była organizacja transgranicznego spotkania w dniach 30.04.-01.05.2011 o charakterze imprezy społeczno - kulturalnej. Spotkania pod nazwą "Wilamowskie Śmiergusty 2011" - Wiosenne Spotkania Miast Pogranicza Polsko - Czeskiego dały możliwość zacieśniania stosunków transgranicznych, wymiany kulturalnej i wzmocnienie ruchu turystycznego poprzez koncerty, spotkania i wymianę doświadczeń. Spotkania odbyły się w centrum Rynku 30.04 - 1.05.2011. Zaproszone grupy artystyczne i orkiestry dęte, miały możliwość zaprezentowania  się na estradzie i w korowodzie. Grupom zapewniono wyżywienie i zakwaterowanie, gościom program turystyczny ze zwiedzaniem muzeów. Zespołom regionalnym zorganizowano  spotkanie integracyjne z młodzieżą z Wilamowic. Władze miast miały możliwość spotkania podczas konferencji i zaprezentowania swoich materiałów reklamowych w pawilonie współpracy. Dla wszystkich uczestników i odbiorców zapewniono zaplecze gastronomiczne i program artystyczny w wykonaniu zespołów zawodowych. Przygotowane zostały również degustacje potraw regionalnych przez członkinie wszystkich KGW oraz gości z Dolnego Benešova  W imprezie wzięły również udział inne delegacje miast partnerskich takich jak Rajeckie Teplice i Horna ze Słowacji, Kisújszállás z Węgier,  Županja z Chorwacji.

Celem projektu było:

• wzmocnienie potencjału środowisk twórczych w obu regionach,
  • wzmocnienie i zachowanie własnej tożsamości poprzez wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego,
  • zwiększenie atrakcyjności obu regionów poprzez organizację imprez kulturalnych,
  • kształtowanie pozytywnych postaw i systemu wartości na bazie lokalnego dziedzictwa kulturowego,
  • zwiększenie promocji terenów o bogatej historii i kulturze,
  • popularyzacja i promocja własnych obyczajów obu miast transgranicznych,
  • zwiększenie kontaktów wzajemnych obywateli miast transgranicznych.