Get Adobe Flash player

Witamy gości Comeniusa z Hiszpanii, Turcji i Rumunii w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach

Wersja do wydruku

Serdecznie witamy!

Zamieszanie towarzyszyło w naszej szkole już od września. Przygotowywaliśmy się do wizyty roboczej Comeniusa. A my uczniowie - szykowaliśmy się na przyjęcie uczniów zagranicznych w naszych domach. Oto ciąg dalszy naszego niebanalnego projektu "Tradycje rodzinne i szkolne".

19 października Polska ekipa Comeniusa spotkała się w Krakowie z uczniami i nauczycielami z Turcji, Hiszpanii i Rumunii. Wizytę zaczęliśmy od odwiedzenia grodu Kraka- pięknego zabytkowego miasta w południowej Polsce. Mieliśmy okazję podziwiać Komnaty na królewskim Wawelu, Zbrojownię, Skarbiec oraz Smoczą Jamę. Następnie udaliśmy się na spacer po krakowskim rynku, by zobaczyć Sukiennice oraz Kościół Mariacki, z którego rozbrzmiewał Hejnał na cztery strony świata. Aura sprzyjała podkreślając niewątpliwie uroki miasta.
20 października 2014 roku goście z Turcji, Hiszpanii i Rumunii – uczestnicy programu Comenius odwiedzili naszą Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. W sali WDK, którą wspaniale udekorowali nauczyciele z pomocą pań z Koła Gospodyń Wiejskich, mieliśmy okazję spotkać się z panem Burmistrzem Marianem Trelą, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wilamowicach p. Stanisławem Nyczem, kierownikiem ZOSiP panią Bożeną Sobocińską, Przewodniczącym Komisji SOKZiS p. Władysławem Carbolem, Sołtysem Pisarzowic p. Stanisławem Peszelem, dyrektorami gminnych szkół i przedszkoli, przedstawicielami rodziców oraz uczniami Szkoły, którzy przygotowali bogaty program powitalny. Gości powitała pani Dyrektor Lidia Dziubek oraz pan Burmistrz Marian Trela.
Najpierw najmłodsi – dzieci z klas pierwszych, drugich oraz czwartych zaprezentowały tańce ludowe: krakowiaka, poloneza, góralskiego i polkę. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Barbara Więzik, Jolanta Gacek, Urszula Bryl i Edyta Tora. Starsi uczniowie przywitali nas piosenką Good Morning.
Następnym punktem była przygotowana przez panią Sandrę Słowik i Annę Mączkę prezentacja w języku angielskim. Każdemu miesiącowi przyporządkowano charakterystyczne dla niego zwyczaje w Polsce, które ponadto przedstawiali uczniowie. Styczeń to czas noworocznej zabawy, dlatego tez Kuba Baron i Jola Jakóbowska odtańczyli gorącą sambę. W lutym są ferie   i walentynki, Dzień Kobiet w marcu. Kwiecień – czas Wielkanocy, a więc goście mieli okazję zobaczyć polski, wielkanocny stół. Początkiem maja obchodzimy ważne święta narodowe, a 1 czerwca wraz z dziećmi całego świata świętujemy Dzień Dziecka. Dziewczęta i chłopcy z klasy VIa przywitali tanecznie wakacje, czyli lipiec i sierpień. Wrzesień to czas powrotu do szkoły, a w Polsce czas… wesel. W październiku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, w listopadzie Święto Niepodległości, a grudzień to Boże Narodzenie. Tym razem zaprezentowano stół wigilijny, a Maja Zamłyńska zaśpiewała kolędę Cicha Noc po angielsku. Odsapnęliśmy z ulgą, gdy zostaliśmy nagrodzeni owacjami gości.
W dalszej części spotkania głos zabrali zagraniczni przyjaciele, którzy z kolei opowiedzieli o zwyczajach panujących w ich krajach. Szczególnie efektowne były prezentacje tańców tureckich i hiszpańskiego flamenco.
Następnie uczestnicy programu Comenius przekazali sobie pamiątkowe upominki – lalki w strojach regionalnych. Pani Dyrektor Lidia Dziubek wręczyła certyfikaty i upominki naszym gościom. Po uroczystości w Sali WDK uczestników zaproszono do zwiedzania szkoły. Szczególnym punktem była galeria prac lokalnych twórców udostępniona przez pana Władysława Carbola oraz gazetki tematyczne na temat wszystkich krajów biorących udział w projekcie, które zostały opracowane przez uczniów naszej szkoły.
Nasi podopieczni goszczący kolegów z innych krajów wraz z 19 osobową grupą uczniów z Turcji i Hiszpanii uczestniczyli w warsztatach w WDK zorganizowanych przez p. Urszulę Kucharską oraz rywalizowali w zawodach sportowych pod opieką pana Gabriela Kinio. Nauczyciele pracowali nad ewaluacją projektu, wymieniali się doświadczeniami i planowali następny wyjazd do Rumunii.
21 października nasze kroki skierowaliśmy do Wieliczki. Tam podążając za przewodnikiem trasą turystyczną podziwialiśmy Kopalnię Soli – najstarszą w Europie. Była to bardzo udana wycieczka. Dla uczniów czekała niespodzianka. Zawitaliśmy do Inwałdu, gdzie nie tylko zobaczyliśmy Park Miniatur, ale też mieliśmy możliwość poszaleć w Parku rozrywki. Niestety wizyta w Polsce dobiegła końca. Wszystko co dobre szybko się kończy.
Dziękujemy za wsparcie jakim obdarzyło nas grono pedagogiczne i nasi kochani rodzice. Dziękujemy Kierownikowi WDK w Pisarzowicach p. Urszuli Kucharskiej za zorganizowanie warsztatów artystycznych, a Państwu Pudełko za oprowadzenie po „Ogrodach japońskich”. Dziękujemy za pomoc wszystkim i każdemu z osobna  za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.
Ta wizyta była dla nas niezapomniana... nawiązaliśmy wspaniałe przyjaźnie, poszerzyliśmy swoją wiedzę oraz podszlifowaliśmy nasz język angielski. Było super i chcemy więcej.

 

Uczniowie i nauczyciele - Comenius Team
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach

Zdjęcia dostępne w galerii:

http://mgok.wilamowice.pl/tresc/witamy-go-ci-comeniusa-z-hiszpanii-turcji-i-rumunii-w-szkole-podstawowej-w-pisarzowicach-cz1

http://mgok.wilamowice.pl/tresc/witamy-go-ci-comeniusa-z-hiszpanii-turcji-i-rumunii-w-szkole-podstawowej-w-pisarzowicach-cz2

http://mgok.wilamowice.pl/tresc/witamy-go-ci-comeniusa-z-hiszpanii-turcji-i-rumunii-w-szkole-podstawowej-w-pisarzowicach-cz3

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika