Get Adobe Flash player

Wizyta Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser - Dudy w Wilamowicach

Wersja do wydruku

8 lutego 2019 r. w Przedszkolu Niepubliczynym - Ochronce im. św. Józefa Bilczewskiego miało miejsce nie lada wydarzenie. Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser - Duda odpowiedziała na zaproszenie przedszkolaków i pojawiła się w Wilamowicach jako niezwykły gość!

Podczas wizyty, dzieci z "Ochronki" miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed samą Panią Prezydentową.

Najmłodsza grupa "Odkrywców" - trzylatków, którzy mimo swojego wieku są wyjątkowo otwarci i chętni do współpracy, podczas zajęć zaprezentowali swoją wiedzę związaną z rodziną. Każdy "Odkrywca" pokazał Pani Prezydentowej zdjęcie swoich najbliższych, a Pierwsza Dama dopytywała dzieci o imiona osób z fotografii. Także Ona przywiozła ze sobą rodzinną fotografię, a ku naszej radości mogliśmy  obejrzeć także  zdjęcia Pary Prezydenckiej z czasów przedszkolnych. Pani Prezydentowa pokazała dzieciom na zdjęciach również brata i rodziców. Pierwsza Dama bardzo chętnie opowiedziała kilka historii z życia jej rodziny, a my z zapartym tchem słuchaliśmy jej opowieści. Nasz gość nie bał się wyzwań, które stawiały przedszkolaki, z chęcią uczestnicząc w tańcach i zabawach proponowanych przez nauczycieli! Nie obyło się również bez ciekawych pytań najmłodszych przedszkolaków. Dzieci zainteresowane były kolorem kreacji założonej specjalnie na tę wizytę, dodatkami do różowej sukienki, które jak się dowiedzieliśmy były kolorystycznie dobrane do butów Pierwszej Damy!

Następną grupą, która gościła na zajęciach Panią Agatę Kornhauser - Dudę, były pięciolatki zwane "Żabkami", czyli najstarsze przedszkolaki, ambitne i pełne życia starszaki. W tej grupie Pani Prezydentowa miała okazję zapoznać się z tradycjami i bogatą kulturą Wilamowic. Ku naszemu zaskoczeniu, Pierwsza Dama przywitała się z nami w języku Wilamowskim! Okazało się, że przyjechała  doskonale przygotowana. Zapoznała się z kulturą naszego regionu i nie udało nam się jej niczym zaskoczyć! "Żabki" witały się indywidualnie z Panią Prezydentową w miejscowym języku, a mali mężczyźni nie bali się ucałować Pierwszej Damy w rękę. Pierwsza Dama odwdzięczyła się ucząc nas kilku zwrotów w języku niemieckim! Nasz Gość miał okazję oglądać podczas tych zajęć ludowe stroje, w które ubrane były dzieci. Starszaki opowiadały między innymi o "Śmierguście", a także opisywały strój wilamowski. Na zakończenie spotkania w grupie „Żabek” Pani Prezydentowa została zaproszona do nauki wilamowskiego tańca! Pięciolatki z pasją i zaangażowaniem pokazywały kolejne figury, a do rytmu przygrywał im akordeon.

Ostatnia grupa, która gościła Pierwszą Damę to czteroletnie "Bystrzaki", nad wyraz mądrzy, choć jeszcze tak mali patrioci, którzy zaprezentowali swoje umiejętności podczas quizu o Polsce! Pani Prezydentowa była bardzo zaangażowana w te zajęcia. Z chęcią pomagała dzieciom w rozwiązywaniu zagadek, czy układaniu puzzli. Zatańczyła z dziećmi "Taniec Przyklejaniec" i mimo obcasów i długiej kreacji śmiało przyklejała się do dzieci brzuszkiem czy plecami! Na koniec zajęć dzieci z tej grupy zaprezentowały Pani Prezydentowej niebywałą inscenizację taneczną, która niejednego wzrusza do łez, a ciarki na plecach pojawiają się każdemu, kto oglądał ten występ. Dzieci podczas tego tańca w niespełna trzy minuty pokazują historię Polski, jej zniewolenie przez zaborców oraz siłę Polsków walczących o nasz naród! Na koniec zaborcy padają na kolana przed Polską i oddają Jej koronę! Całość dopełniał niewinny śpiew czterolatków! Na zakończenie Pani Prezydentowa zadawała pytania dzieciom, a przedszkolaki znały wszystkie odpowiedzi. Okazało się, że mają świetną wiedzę o Naszym Narodzie!

Trzeba przyznać, że Pierwsza Dama, jest bardzo otwarta i szybko zdobyła zaufanie dzieci. Przyznała, że to czego Jej w tym momencie najbardziej brakuje, to bezpośredni kontakt z dziećmi i młodzieżą! Nie bała się wyzwań i w pełni zaangażowała się w proponowane aktywności! Śmiało siadała z dziećmi na dywanie, przytulała je i zachęcała do odpowiedzi. Przedszkolaki z całą pewnością nie czuły przy niej żadnego dystansu, z chęcią podchodziły do Niej i opowiadały o sobie!

Kończąc spotkanie w Ochronce Pierwsza Dama dziękowała za wspaniałe zajęcia i chwile, które mogła spędzić z dziećmi. Razem z całą społecznością przedszkola odśpiewała Hymn "Ochronki" oraz uczestniczyła w modlitwie, w której dziękowaliśmy Dobremu Bogu za przeżyte wspólnie z Pierwszą Damą chwile, a także modliliśmy się za naszą Ojczyzną! Pani Prezydentowa z chęcią włączyła się w modlitewny taniec i śpiew.

Na zakończenie wizyty i pożegnanie zostali zaproszeni goście, przyjaciele przedszkola oraz delegacja "Ochronkowych" rodziców. Wśród gości znaleźli się m.in. s. Małgorzata Maniak- przełożona Sióstr Służebniczek - organ prowadzący przedszkole,  w-ce burmistrz Stanisław Gawlik, proboszcz parafii ks. Stanisław Morawa, inicjator budowy "Nowej Ochronki" i czciciel św. Józefa Bilczewskiego ks. prałat Michał Boguta, dyrektor i w-ce dyrektor szkoły w Wilamowicach pani Mariola Dylewska - Mitoraj i pani Elżbieta Maciejczyk oraz pani Agnieszka Dziubek przedstawicielka ZOSiP. Pierwsza Dama podczas poczęstunku gratulowała pedagogom ich osiągnięć oraz efektów pracy. Mówiła o otwartości dzieci, a także o widocznym zaufaniu jakim darzą wychowawców. Podkreśliła, że jest mile zaskoczona pożyteczną wiedzą jaką pokazały jej dzieci. Ujął ją fakt, iż dzieci są wychowywane w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych, zgodnie z koncepcją bł. Edmunda Bojanowskiego.  Jest to ogromnie ważne, ponieważ to od najmłodszych Polaków będzie należała przyszłość naszej ojczyzny: Polski! Małżonka Prezydenta była pod wrażeniem gościnności i mimo goniącego czasu i kolejnych zobowiązań zagościła w przedszkolu dłużej niż planowała! Kończąc wizytę obiecała, że jeśli będzie przejeżdżać kiedyś przez Wilamowice, z przyjemnością wstąpi odwiedzić "Ochronkę" po raz kolejny!

                 Oprac. Klaudia Mynarska
Zdjęcia: G. Ławeczka

Relacja fotograficzna: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/wizyta-pierwszej-damy-rp-agaty-kornhauser-dudy-w-wilamowicach-08022019

Relacja z wizyty na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,511,pierwsza-dama-z-przedszkolakami-o-rodzinie-i-patriotyzmie.html?fbclid=IwAR2yBQLE2Jd-g5KOtRlXiNR-pjETVRCRDLZwUxEZV-808HQuaOfCbIbVoQY

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika