Wyjątkowa Droga Krzyżowa w Hecznarowicach

Wasze zostanie w domu to wyraz troski
i rzeczywistej miłości do innych.
I do siebie również”.

Arcybiskup Grzegorz Ryś

Słowa metropolity łódzkiego w pełni oddają naszą obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Z troski o innych i siebie samych pozostajemy w społecznej izolacji. Często czujemy się bezradni i z lękiem myślimy o przyszłości. Szukamy sposobu, jak przetrwać ten trudny czas. Z pomocą przychodzą nam bliscy i przyjaciele, terapeuci czy w sposób szczególny do tego powołani księża. Mieszkańcy Hecznarowic na co dzień czują ich opiekę i wsparcie.

Takiego duchowego wsparcia udzielili duszpasterze swoim parafianom w piątek 3 kwietnia. Co roku właśnie w piątek przed Niedzielą Palmową w Hecznarowicach odbywała się Droga Krzyżowa, której trasa wiodła ulicami parafii św. Urbana. W tym roku mieszkańcy nie mogli zebrać się na tym nabożeństwie, ale zamiast tego ksiądz proboszcz Aleksander Smarduch w asyscie wikariusza księdza Wojciecha Maćkowskiego przeszedł tę drogę z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie i pobłogosławił domy oraz rodziny mieszkające na trasie tego utrwalonego już w tradycji miejscowości nabożeństwa. Przejście tej niezwykłej procesji, która w tym roku przebiegała ulicami Krakowską, Myśliwską, Wodną, Odsole, Cmentarną i na powrót Krakowską, zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna Hecznarowice.

Po piątkowym błogosławieństwie pojawiły się prośby, by uczynić to także w innych częściach parafii. Dlatego przez następne cztery dni, poczynając od Niedzieli Palmowej po wieczornej Mszy Świętej ksiądz proboszcz z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie przeszedł i pobłogosławił pozostałe domy oraz ich mieszkańców. Bezpieczeństwo przejścia znowu zapewnili strażacy. W ten sposób w Hecznarowicach buduje się wspólnotę duchową wspierającą się wzajemnie mimo spowodowanej sytuacją izolacji. A jak to jest potrzebne, pokazują wpisy na stronie facebookowej Hecznarowic.

Marek Aureliusz powiedział: „Jeśli widzisz, że złe rzeczy dzieją się dookoła, to znajdź dla siebie jakąś drobną cząstkę działania”. Możliwości jest mnóstwo, począwszy od dbania o higienę wokół siebie, przez zrobienie zakupów starszym osobom, po dodającą otuchy rozmowę telefoniczną czy wysłany do kogoś e-mail lub sms. To maleńkie rzeczy, które w trudnym czasie mogą dać poczucie, że nasze istnienie ma sens i jesteśmy komuś potrzebni.

Beata Nycz