Get Adobe Flash player

Wyjazd w Bieszczady

Wersja do wydruku

Wakacje dobiegły końca. Rozpoczął się rok szkolny, ale dla seniorów rozpoczęły się wspaniałe „robocze” wyjazdy w malownicze zakątki Polski.

W dniach 14 i 15 września członkowie Z.R. „Pisarzowianki” wraz z członkiniami KGW i mieszkańcami Pisarzowic wybrali się w urocze o tej porze roku Bieszczady. Śpiew i  wspaniały humor towarzyszyły grupie cały  czas.  Pilot naszej grupy p. Piotr, zrobił pierwszy przystanek wojaży pisarzowickiej grupy w Winnicy Doliny Sanu u pana Józefa Bodziaka w Sanoku. Gospodarz oprowadził wszystkich po plantacji winnicy opowiadając o pielęgnacji i zbiorach uprawianych gatunków winogron, a następnie zaprosił na degustację win. Degustowaliśmy cztery gatunki delektując się dodatkowo pysznymi jeszcze ciepłymi bagietkami oraz dwoma gatunkami sera. Wyroby pana Józefa były znakomite w smaku, a dodatkowo w „piwnicznych czeluściach” można było także degustować krystaliczny płyn 40%,który produkuje się z wytłoków winogron. Zebrani przy stołach biesiadnych śpiewem i tańcem podziękowali gospodarzowi za wspaniałe przyjęcie.

 Po wizycie w winnicy grupa udała się w dalszą drogę, podziwiając mijane malownicze wioski bieszczadzkie. Kolejny przystanek to jezioro Solińskie. Rejs statkiem w promieniach słońca przy opowieściach kapitana i szantach oraz spacer po zaporze upłynął bardzo szybko. Wsiadamy więc w autokar i udajemy się do Ogrodu Biblijnego w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym – Caritas w Myczkowcu. Ogród ten był  dla wszystkich uczestników nie tylko miejscem relaksu i zadumy, ale był też czasem, który umożliwił zobaczenie „ówczesnego życia” za pomocą kompozycji zieleni i symboliki. Podstawowym celem dla każdego, kto zakłada takie ogrody jest popularyzacja Biblii oraz zachęta do czytania Pisma Świętego poprzez pokazanie oglądającym świata przyrody Ziemi Świętej. Czytając mijane cytaty, które towarzyszyły rosnącym tam rośliną przenosiliśmy się na karty pożółkłych księg.

 Po tak ciekawym spacerze grupa udała się w kierunku noclegu do Zwierzynia. W Zwierzyniu znajduje się cudowne źródełko. Studnia z niezwykłą wodą, otoczona kultem. Piękna legenda głosi, że ze studni tej pewna kobieta wyciągnęła krzyż. Krucyfiks ten można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Przemyślu. Tam też przebadano krzyż i  okazało się, że jest to cenny zabytek wykonany w XIII wieku we francuskim mieście Limoges. Zagadką pozostanie, jak trafił do położonej 1500km. od miasta francuskiego niewielkiej bieszczadzkiej wsi Zwierzyń (gmina Olszanica).W tej urokliwej miejscowości po zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowo-Kolonijnym „Uroczysko”, uczestnicy udali się na  biesiadę przy muzyce DJ. Przy blasku księżyca bawiono się także na „Święcie Ziemniaka „,gdzie panie z KGW Gminy Olszanica sprzedawały swoje produkty. Odbył się też konkurs kulinarny, w którym to przedstawicielki KGW Zwierzyń otrzymały I miejsce za tort ziemniaczany. Był także pokaz mody wędkarskiej, gdyż przez dwa dni trwały zawody wędkarskie tak popularne w tym rejonie.

Niedziela  wszystkich uczestników przywitała kolejnym pięknym, słonecznym dniem. Po śniadaniu cała grupa udała się do miejscowego kościoła. Mszę świętą, uświetnił swym śpiewem Zespół Regionalny „Pisarzowianki” na przemian ze Zwierzyniecką Grupą Śpiewaczą. Po sympatycznym spotkaniu z księdzem Krzysztofem oraz członkami Grupy Śpiewaczej i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich ze Zwierzynia na czele z przewodniczącą Bożeną Dobrowolską ,uczestnicy pisarzowickiej wycieczki udali się do Parku Miniatur -Centrum Kultury Ekumenicznej  Myczkowce. Niedaleko zapory na Sanie w Parku Miniatur Sakralnych w Ośrodku Caritasu (CKE) podziwiano prawie 140 pięknych  makiet obiektów sakralnych, najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Słowacji i Ukrainy. Wykonane z pietyzmem w skali 1:25 makiety obiektów sakralnych otoczone są miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnej świątyni. Nawet płynęły miniaturowe potoczki. Wyglądało to naprawdę rewelacyjnie i naturalistycznie.

 Kolejnym punktem naszego spaceru było Mini Zoo i pokaz filmu o zwierzętach żyjących w Bieszczadach: zwłaszcza wilki, niedźwiedzie i żubry, połączony ciekawą prelekcję. Po zrobieniu wspólnej fotografii w Centrum Parku przed pomnikiem świętego Jana Pawła II grupa udała się już do ostatniego punktu jakim była miejscowość Zagórz. Po modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej- Matki Nowego Życia wyruszono na szlak przepięknej drogi krzyżowej prowadzący do ruin monumentalnego klasztoru Karmelitów Bosych na wzgórzu nad Osławą. Oryginalna Droga Krzyżowa ,gdzie poszczególne stacje wykonali znani regionalni artyści, zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie. Zakończyła się ona pod ruinami klasztoru. Zagórz i okolice podziwialiśmy przy wspaniałej widoczności z odrestaurowanej wieży klasztornej; „pomnik nieznanego konfederata”.

Bieszczady pożegnaliśmy sutym posiłkiem w Chacie Starych Znajomych. W autokarze ze śpiewem i grą na akordeonie przez pana Stanisława powróciliśmy szczęśliwie do Pisarzowic. Z pewnością wyjazd ten pozostanie nie tylko na fotografiach, ale na długo w naszej pamięci.

Podziękowania kierujemy pod adresem: pana Tomasza Płonki, wspaniałemu kierowcy, który to bezpiecznie przewoził nas szlakami Bieszczadzkimi i szczęśliwie przywiózł  do domów, pana Piotra Kutiak znakomitego przewodnika Bieszczadzkiego ,który towarzyszył nam przez te dwa dni oraz współorganizatora wyjazdu pana Stanisława Olearczyk, który też przygrywając na akordeonie umilał szybko mijany czas w autobusie podczas jazdy w obie strony.

C.Puzoń

--- Zdjęcia ---

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika