Get Adobe Flash player

Występy mażoretek „Gracja” oraz Z.R. "Pisarzowianki" w Hornej Sùčy na Słowacji

Wersja do wydruku

W tym roku w wakacyjną niedzielę, 28 czerwca, odbyła się już 25 edycja Festiwalu Dychových Hudieb Około Sůče, na którym występowały zespoły ze Słowacji, z Republiki Czeskiej oraz z Polski - Zespół Regionalny „Pisarzowianki, który zapraszany był wraz z delegacją z Pisarzowic przez starostę Juraja Ondračkę. Na słowackiej scenie zaprezentowały się również mażoretki „Gracja” ze Starej Wsi, których instruktorem jest pani Teresa Nycz. 

Wyjazd całej grupy nie tylko występujących, ale przedstawicieli Rady Sołeckiej i pań z KGW z Pisarzowic do Hornej Sůčy na Słowacji był sponsorowany między innymi przez Burmistrza Gminy Wilamowice, który również był obecny na Festiwalu wraz z małżonką.
Dla mażoretek, młodych oraz ambitnych dziewczyn wyjazd i zaprezentowanie się był podziękowaniem za ich tegoroczne, bardzo duże osiągnięcia artystyczne.
Zespół Regionalny „Pisarzowianki” promował nie tylko śpiewem (w języku słowackim) i tańcem, ale wspólnie z paniami  KGW częstując pysznymi ciastami i ciasteczkami, przysmakami wg nawet już o zapomnianych recepturach, między innymi „słodki salcesonik”.
Powodzeniem cieszyły się tradycyjne-kolorowe „koreczki”, którymi częstowały w pięknych strojach mażoretki. Z talerzy, z którymi szły do zebranych na ryneczku Słowaków, Czechów oraz Polaków pełnych ciasta, słodkości i wyrobów pozostawały tylko maleńkie okruszki. Smakowały także nalewki, którymi częstowali mężowie członkiń koła.
Podczas koncertu Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”, zaprezentował kolejny, nowy repertuar, w którym to zaśpiewał i zatańczył 12 piosenek, w tym 3 w języku słowackim. Zebrani jak zawsze tłumnie mieszkańcy oraz goście śpiewali wspólnie z zespołem piosenki w rodzimym języku. Mażoretki „Gracja” występowały wielokrotnie podczas całego wydarzenia, za każdym razem otrzymywały gorące brawa od zebranych.
Po występie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” sołtys Stanisław Peszel serdecznie podziękował za zaproszenie, a ponieważ upłynęło 5 lat od podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy, z okazji tego jubileuszu wręczył staroście Hornej Sůčy panu Jurajovi Ondraczce piękny obraz, którego autorem jest artysta malarz Eustachy Matejko.

Członek Rady Sołeckiej w Pisarzowicach
Cecylia Puzoń

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika