Wzruszające spotkania z Babciami i Dziadkami w Przedszkolu Publicznym w Wilamowicach

Babciu! Babciu! Dziś Twój wnuczek
Szepnie Ci do Twoich uszek
Babciu! Babciu! Kocham Cię!
Cały rok!- Nie tylko dzień!

Dziadku! Dziadku! Tutaj wnuczka
Dzisiaj szepnę Ci do uszka
Dziadku! Dziadku! Kocham Cię!
Cały rok!- Nie tylko dzień!

Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest 21 i 22 stycznia, ale w naszym Przedszkolu przeżywaliśmy cudowne chwile z Babciami i Dziadkami przez sześć kolejnych dni. Nasze przedszkolaki wzorowo przygotowały swoje występy, pomyślały także o drobnych upominkach, które mamy nadzieję ucieszyły naszych wspaniałych gości.

Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie złożyli najpierw wizytę najmłodszym dzieciom, dla których był to pierwszy występ przed tak wspaniałą publicznością. Maluchy przygotowywały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz wykonywały  prezenty, ćwicząc jednocześnie odwagę, współpracę w grupie i sprawność manualną. Uczyły się piosenek, tańców i wierszyków. Opowiadały o swoich dziadkach, ich imionach, upodobaniach, wyglądzie, ozdabiały portrety. W dniu 22 stycznia starania dzieci z grupy I zostały ukoronowane występem. „Maluszki” zaprezentowały program artystyczny jako bałwanki i śnieżynki w zimowej scenerii, prezentując krótkie przedstawienie dla dziadków.

W środę 23 stycznia rewelacyjnie odegrały swoje role dzieci z grupy II, wyrecytowały wierszyki, zaśpiewały piosenkę  Zima, Zima za oknami i zatańczyły do niej z chustami. Pięknie wykonały utwór Świeć gwiazdeczko mała świeć z improwizacją ruchową, której towarzyszyła gra na instrumentach. Swój kunszt aktorski dzieci także wspaniale ukazały podczas inscenizacji do utworu Cicho, cicho na paluszkach. Przedszkolaki w strojach gwiazdek, aniołków, pastuszków oraz dzieci wykonały kolędę Przybieżeli do Betlejem przygrywając Jezuskowi na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę Na sanki ze specjalnym zaproszeniem skierowanym do Babć i Dziadków.

Dnia 24 stycznia dzieci z  grupy V przygotowały dla swoich najbliższych przedstawienie pt. „Szopka na polance”. Zatańczyły taniec na góralską nutę, zaśpiewały piosenkę Pani Zimy, pastorałki: Malusieńki Jezus, Ciemno, cicho dookoła, Dziś w Betlejem, kolędę Lulajże Jezuniu oraz piosenkę o dziadku. Dzieci w strojach wilamowskich podkreślając utożsamianie się z kulturą i tradycją naszej miejscowości  złożyły życzenia i zaśpiewały tradycyjne „Sto lat” dla wszystkich Babć i Dziadków, a szczególnie dla Babci, która w tym dniu obchodziła swoje urodziny.  Wspaniałe Babcie i dostojnych Dziadków zaprosiliśmy do obejrzenia galerii portretów wykonanych przez wnuki.

Dnia 25 stycznia Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie obejrzeli występ dzieci z grupy III. Były to tradycyjne „Jasełka”, gdzie dziewczynki ubrane w białe stroje pięknie tańczyły i śpiewały dla Nowonarodzonego. Natomiast chłopcy częściowo odgrywający rolę owieczek, pasterzy, Trzech Króli oddawali również cześć małemu Jezuskowi poprzez śpiew i grę na instrumentach perkusyjnych. Przy Zbawicielu godnie czuwała Maryja z Józefem. Dzieci wyrecytowały także wiersze okolicznościowe dla zgromadzonych gości.

Jak co roku dzieci z grupy VI bardzo rzetelnie przygotowywały się do uroczystości  ucząc się słów kolęd, poznając kroki i figury tańca wilamowskiego, żydowskiego oraz tańca „Aniołów”. W śnieżny poniedziałek 28 stycznia dziadkowie obejrzeli występ małych artystów. Dzieci zaprezentowały program artystyczny będący inscenizacją Jasełek z Maryją, Józefem, Królami, Pasterzami i Aniołkami w rolach głównych. Przedszkolaki zaprezentowały tańce, zaśpiewały kolędy przy akompaniamencie akordeonu oraz złożyły wszystkim życzenia noworoczne.

Uwieńczeniem spotkań z honorowymi gośćmi był spektakl pt. „Czerwony Kapturek” w grupie IV. Mali aktorzy wcielając się w odpowiednie role z przejęciem je odtwarzali. Każdy z przedszkolaków w czasie występu miał swoją kwestię, by jak najlepiej zaprezentować się kochanym babciom i dziadkom. Nie zabrakło: życzeń, wierszy, piosenek z instrumentami perkusyjnymi i układów tanecznych. Żwawo zaśpiewana  na zakończenie Uliczka babci podbiła serca widowni.

Wszystkim miłym gościom składamy podziękowanie za tak liczne  przybycie i przekazanie datków, które zostaną przeznaczone na rozwój kulturalny naszych przedszkolaków. Już 5 marca odwiedzimy Teatr „Banialuka” w Bielsku-Białej. Nasze skarby będą mogły obejrzeć spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko”.

Wyrażamy podziękowanie paniom dyrektor: Marioli Dylewskiej – Mitoraj, Elżbiecie Maciejczyk oraz Marii Jonkisz za przybycie i uświetnienie spotkań.

W organizację tej uroczystości zaangażowało się wiele osób, którym bardzo dziękujemy za ogromną pomoc i wsparcie. Rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla miłych gości oraz dla przedszkolaków, natomiast paniom: Gosi K., Iwonce R., Beatce G.,  Gosi N. za  dołożenie  wszelkich starań dekoratorskich i organizacyjnych.

To był wyjątkowy czas - pełen radości i wzruszeń. Śmiało można rzec, że Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka, ponieważ są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Zatem niech chwila ta pozostanie w pamięci jak najdłużej, a zaproszeni goście poczują wielką satysfakcję i dumę ze swoich wnucząt.

Nauczyciele przedszkola
Dorota Konior i Alina Kajta-Bożek