Z działalności Zespołu Regionalnego „Wilamowice”

Mimo przerwy pandemicznej i długiego czasu przerwy, członkowie Zespołu powrócili do cotygodniowych prób i występów, promujących wilamowską kulturę.

1 lipca nasz Zespół zaprezentował “czepiny” i „wilamowskie wesele” w czasie konferencji PTL w Wilamowicach. Wakacje nie mogły się obyć bez tradycyjnego uczestnictwa w jednym z najstarszych festiwali Polski Południowej, czyli 59.Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Zespół zaprezentował się 3 sierpnia na deskach Amfiteatru „Skalite” w Szczyrku. Szczególnie miło było gościć 6 sierpnia w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle, gdzie poza długim i żywiołowym występem nasza kapela została poproszona przez organizatorów do przygrywania w czasie wspólnej biesiady tancerzy i widzów, która trwała do późnych godzin nocnych.
10 września za zaproszenie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi wzięliśmy udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, dając występ w samym sercu Warszawy - na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzone tłumy widzów nie tylko mogły zobaczyć nasz repertuar, wśród którego królowały „śmiergusty”, ale również posłuchać języka wilamowskiego czy opowieści o historii Wilamowic. Bardzo pragniemy podziękować Burmistrzowi Gminy Wilamowice panu Marianowi Trela za pomoc w dofinansowaniu przejazdu, dzięki czemu nasz występ był możliwy.
Po wyjeździe do Warszawy, idąc za ciosem wzięliśmy udział w Dożynkach w Wilamowicach - przyozdabiając jeden z pojazdów w wilamowskie barwy oraz zaczynając występ na scenie… ale go nie kończąc! Z powodu warunków powodowych wykonanie przygotowanych na zakończenie „śmiergustów” niestety nie było możliwe. Niemniej zbieramy siły na kolejne wydarzenia: występ na jubileuszu Zespołu Śpiewaczego Iskierkowa Familia w Brzeszczach, występ na akademii Święta Niepodległości w Wilamowicach oraz dwudniowy wyjazd na spotkanie sieciujące Akademii Kolberga do Bolesławca.
Przypominamy, że wszystkich chętnych do dołączenia do naszej zespołowej rodzinki - niezależnie od wieku - zapraszamy w każdą środę o 19:00 na próby do M-GOK w Wilamowicach!

Justyna Majerska-Sznajder

Delegacja Zespołu Regionalnego „Wilamowice”
na Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle

Zespół Regionalny „Wilamowice”