Get Adobe Flash player

Z wilamowską tradycją do Europy

Wersja do wydruku

Młodzież z Gimnazjum w Wilamowicach przygotowała w tym roku na Wilamowskie Śmiergusty program artystyczny pod tytułem: „Z wilamowską tradycją do Europy”, co ściśle wiązało się tematycznie z zaplanowanym w kalendarzu imprez szkolnych Dniem Europejskim. Scenariusz widowiska został napisany i wyreżyserowany przez nauczycielki p. Bogumiłę Mynarską-Zarudzką i Irenę Grzybowską, opracowaniem muzycznym zajęła się p. Mariola Gawlik.

W dniu pierwszego czerwca 2013 roku na estradzie w centrum naszej miejscowości  została w sposób symboliczny odtworzona historia powstania Wilamowic. Muzyka, stroje, rekwizyty przeniosły widownię w minione czasy. Kolejne odsłony ukazywały obrazki z życia mieszkańców miasteczka od chwili osiedlenia się po dzień dzisiejszy. Na zasadzie kontrastu przedstawione zostało współczesne pokolenie, które nadal jest wierne tradycji przodków i pamięta o swoich korzeniach. Zmiany dekoracji dokonywali w sposób niezwykle dynamiczny i zabawny młodzi śmierguśnicy w charakterystycznych strojach i maskach, pojawiający się na scenie jako akcent wilamowskich śmiergustów. Z pewnością wszyscy zauważyli, że piękny tradycyjny strój wilamowski może być inspiracją dla współczesnych kreatorów mody, którzy mogliby wzorować się na pomysłach naszych gimnazjalistów. Młodzi artyści w sposób niekonwencjonalny dopełnili swoje „dyskotekowe ciuchy” elementami wilamowskich strojów.

Mamy bogatą tradycję, piękne stroje, ciekawą historię i młode pokolenie, które z pasją przejmuje duchowe dziedzictwo przodków, pomnaża je i wnosi z dumą do europejskiej wspólnoty.

B. Mynarska-Zarudzka,  I. Grzybowska

 

 

 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika