Z wilamowskim folklorem przez Europę

Tracić siebie dla drugich
– to jest właśnie odnajdywać najprawdziwszego siebie.

Te słowa Marii Dąbrowskiej trafnie odzwierciedlają istotę ponad trzydziestoletniej działalności dr Jolanty Danek – antropologa kultury, etnologa, choreografa, pracownika instytucji kultury, a przede wszystkim założycielki Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Cepelia Fil-Wilamowice”, będącej jednocześnie jego kierownikiem artystycznym i menadżerem

W dniu 3 września 2021 roku w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie – promocja książki Z wilamowskim folklorem przez Europę. Monografia Zespołu Regionalnego „Cepelia Fil-Wilamowice” jej autorstwa. Prezentowana publikacja obrazuje genezę, działalność artystyczną, sukcesy oraz krajowe i zagraniczne wojaże dziecięco-młodzieżowego zespołu z Wilamowic. Oprócz relacji z wyjazdów odnaleźć w niej można atmosferę odwiedzanych miejsc, wspólnie przeżywane emocje i wspomnienia tancerzy „Fila”, a wszystko to bogato ilustrowane zdjęciami dokumentującymi dorobek artystyczny Zespołu pod kierunkiem Jolanty Danek. Album został wydany w ramach projektu Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Marcina w Pisarzowicach współfinansowanego ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Na promocję przybyło wielu znamienitych gości, a przede wszystkim byli i obecni członkowie Zespołu. Uświetnił ją występ „Fila” w wiązance tańców góralskich przepełniony sporą dawką pozytywnej energii i radości życia. Wszystkich obecnych zachwycił kunszt tancerek i tancerzy, nic więc dziwnego, że występ został przyjęty owacjami na stojąco.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Wyrażamy słowa podziwu i najwyższego uznania dla ogromu pracy dr Jolanty Danek i jej podopiecznych. Autorce monografii Zespołu oraz wszystkim byłym i obecnym tancerzom i śpiewakom gratulujemy, życząc równocześnie satysfakcji z popularyzacji kultury wilamowskiej w kraju i na świecie.

Beata Nycz, Bożena Sobocińska

Kilka zdjęć z wydarzenia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/z-wilamowskim-folklorem-przez-europ