Get Adobe Flash player

Z wizytą w Chorwacji

Wersja do wydruku

W dniach 20-23 lutego na zaproszenie władz samorządowych miasta Županja delegacja naszej gminy wzięła udział w obchodach „53 Sokaćko Sijelo” w Chorwacji. „Sokaćko Sijelo” to największa impreza podczas której prezentowana jest tradycyjna kultura regionu Županja, która co roku gromadzi wielu wykonawców i tysiące odwiedzających z całej Chorwacji i zagranicy.

Program trwa kilkanaście dni i obejmuje wieczory folklorystyczne, wystawy, spektakle, „Targi Złotej Nici”, degustacje lokalnych produktów oraz „Šokački cvit” czyli konkurs, podczas którego następuje wybór najpiękniejszej dziewczyny w stroju ludowym.

Gminę Wilamowice prezentowali zastępca burmistrza Stanisław Gawlik, przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Kudłacik, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marian Rozner, dyrektor M-GOK Wilamowice Aleksander Nowak wraz z zastępcą Jolantą Danek oraz radni naszej gminy. W wyjeździe wzięli udział również członkowie Zespołu Regionalnego „Tradycja” ze Starej Wsi z kierowniczką Renatą Nycz na czele. Dzięki szerokiej współpracy naszej gminy z miastami partnerskimi, w tym roku po raz pierwszy do Chorwacji udali się również nasi zagraniczni partnerzy z Dolnego Beneszova z Czech oraz Hornej Suczy i Rajeckich Teplic  ze Słowacji, którzy zaproszenie otrzymali  od burmistrza Županji właśnie u nas podczas Dożynek Gminy Wilamowice, które miały miejsce w Dankowicach.

Tradycyjnie w programie odbyły się spotkania delegacji naszych krajów i bogaty program turystyczny. Na scenie podczas wieczoru folkloru zaprezentował się zespół Tradycja, który wziął również udział w korowodzie karnawałowym ulicami miasta Županja. Podczas wyboru najpiękniejszej Chorwatki w stroju regionalnym w jury konkursu tradycyjnie zasiadła dr Jolanta Danek. Najważniejszym punktem programu była uroczystość podpisania porozumień partnerskich między miastem Županja a Horną Suczą, Dolnym Beneszovem i miejscowością Kriva Palanka z Macedonii Północnej.  W uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszego miasta na czele z burmistrzem Stanisławem Gawlikiem, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy kulturalnej. Przybliżył również historię naszych relacji z miastem Županja, które rozpoczęły się już prawie 20 lat temu i zaprosił zebranych gości do złożenia wizyty w Wilamowicach.  

MJ

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/z-wizyt-w-chorwacji-20-23022020

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika