Za nami premiera „Dziadów” w GCDT w Pisarzowicach

23 listopada na scenie Gminnego Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza, w reżyserii Urszuli Kucharskiej. Wystawienia części II, tej trudnej sztuki, podjęli się kilka miesięcy temu młodzi aktorzy z Teatru BEZIMIENNI i Teatrzyku Dziecięcego DEBIUCIK, działających przy GCDT w Pisarzowicach. Po raz pierwszy swój sceniczny debiut mieli również dorośli aktorzy w osobach p. Stanisława Mosia, Barbary Mazur, Barbary Pisanko i Bronisławy Twardowskiej.

Zaproszonych widzów witał półmrok, palące się świece i zgrzebne tkaniny, które oddawały fenomenalny nastrój dramatu. Gdy aktorzy rozpoczęli spektakl, wszyscy zgromadzeni zamilkli. Z uwagą oraz lekkim przerażeniem w oczach oddali się sztuce i przenieśli w mroczne mury kaplicy. Sala zamieniła się w jedną wielką scenę, a aktorzy zasiedli między publicznością, co z jednej strony ciekawiło, a z drugiej potęgowało poczucie strachu wśród zgromadzonych. Guślarz pojawił się na scenie, zaczęły się gusła. Pojawiały się duchy, którym nie było dane trafić do nieba. Ukazały się postacie dzieci, które przez całe życie nie doświadczyły cierpienia. Przywołano upiora i okropne kruki, szarpiące jego ciało, nie pozwalające mu na odrobinę pożywienia. Pojawiła się także młodziutka i piękna Zosia, nie potrafiąca nikogo kochać i błąkająca się między niebem a ziemią.

Całości inscenizacji towarzyszyła oprawa multimedialna, potęgująca napięcie. Ze ścian wyłaniały się duchy, mary… Wypowiadane przez aktorów zdanie „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” zawisło nad publicznością, pogrążoną w totalnej ciszy jeszcze długo po tym, jak scena opustoszała. Chór miał charakter dynamiczny i interaktywny.
Lekko przerażająca muzyka w chwilach grozy, odpowiednio dobrane światło oraz dym  unoszący się nad sceną i dekoracje stwarzały atmosferę niepokoju i tajemniczości.

Wszystkie postacie spektaklu zostały odegrane przez aktorów emocjonalnie i perfekcyjnie. Sztuka była zagrana doskonale, o czym świadczyły owacje na stojąco. Myślę, że każdego z nas skłoniła do refleksji i przemyśleń oraz poruszyła wrażliwość. Uzmysłowiła, że każdy z nas w jakiś sposób popełniał przewinienia, o których opowiadały nieszczęśliwe dusze.

Po spektaklu głos zabrał burmistrz Wilamowic Marian Trela, dziękując młodym artystom za niezwykły talent aktorski i intensywną pracę, wręczając drobny upominek. Reżyser spektaklu Urszula Kucharska w podziękowaniu za włożony trud w przygotowanie sztuki, zaangażowanie i ogrom pracy z niekiedy „nieposłusznymi” aktorami otrzymała bukiet kwiatów od sympatyków teatru i rodziców młodych aktorów. Reżyser skierowała słowa podziękowania w stronę aktorów i pań zaangażowanych w przygotowanie spektaklu, Magdalenie Chrobak i Alicji Pucka.

A już teraz zapraszamy tych, którzy nie wzięli udziału w premierze „Dziadów” na następny, otwarty spektakl, który odbędzie się już w grudniu.

MJ

Fotorelacja ze spektaklu: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/za-nami-premiera-dziad-w-w-gcdt-w-pisarzowicach-23112022