Zespół Regionalny „Cepelia Fil – Wilamowice” na Festiwalu Folklorystycznym w mieście Klanjec

Zespół Regionalny „Cepelia Fil – Wilamowice” Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach przebywał na Festiwalu Folklorystycznym w mieście Klanjec w Chorwacji w dniach od 02 – 06. X. 2014 r.

Spotkanie organizowane było przy wsparciu Unii Europejskiej pod nazwą: „Powitanie Jesień 2014” - Program Europa dla Obywateli "Europejska tradycja dla przyszłości Europy". Partnerzy uczestniczący w działaniu: Miasto Wilamowice (Polska), Miasto Rajeckie Toplice (Słowacja), Stowarzyszenie Młodzieży z Bistrica ob Sotli (Slovenija), Franc Ilec z Rošnja, Starše (Slovenija) i Miasto Klanjec.
Zespół Regionalny „Fil” podpisał porozumienie o współpracy w 2011 roku z Zespołem Regionalnym „Antun Mihanovic” z miasta Klanjec i od tego czasu nasza datuje się nasza współpraca. W wyjeździe do Klanjca uczestniczyła młodzież Zespołu „Cepelia Fil Wilamowice” łącznie z najmłodszymi tancerzami.
Po przyjeździe w piątek w godzinach popołudniowych zostaliśmy zakwaterowani w Kumrowcu w hotelu obok „Etno sjelo” i domu Josipa Broz Tito. W następnym dniu odbywały się tam uroczystości, na które zjechali się przedstawiciele polityki z Zagrzebia jak również lokalni działacze, ludzie kultury i zwykli turyści, przed którymi mieliśmy zaszczyt wystąpić z naszym „Wilamowskim” programem artystycznym. W piątek też uczestniczyliśmy w warsztatach folklorystycznych z innymi grupami gdzie wspólnie poznawaliśmy nowe kroki i tańce  zaprzyjaźnionych zespołów z Chorwacji i Słowenii prezentujących odmienną kulturę.
W godzinach popołudniowych tańczyliśmy na głównej scenie w centrum miasta na Placu Antuna Mihanovića obok innych grup artystycznych biorących udział w spotkaniach.
Obok odbywały się pokazy dawnych rzemiosł, oraz wspólne gotowanie „International cooking show" (jeden przedstawiciel z każdego państwa gotował z udziałem jednego przedstawiciela miasta Klanjec) ponadto serwowaliśmy nasze tradycyjne prażonki, które zrobiliśmy na degustację dla mieszkańców.
W niedzielę rano po mszy świętej odbywały się dalsze uroczystości i występy artystyczne. Zaprezentowała się nasza Orkiestra Dęta z porywającym repertuarem muzyki filmowej. Atrakcją były kiermasze domowych wyrobów wędliniarskich, miodów, olejów, wypieków i innych rękodzieł. Ponadto  zaprezentowali się motokrosowcy AMK «Sokół» Klanjec w swoich pokazach.

Fotogaleria i więcej informacji na stronie: http://www.klanjec.hr/europa-za-gradane-europa-for-citizens/

Kierownik Zespołu
Jolanta Danek