Get Adobe Flash player

Zimowa opowieść z Dankowic

Wersja do wydruku

To już 9 rok, kiedy to w magiczny czas bożonarodzeniowy spotykamy się u dankowskiego żłóbka, by przeżyć historię narodzenia Dzieciątka Jezus. I za każdym razem historia opowiedziana jest w inny sposób. Za każdym też razem jest to magiczna zimowa opowieść, która daje nam przeżyć swoiste katharsis na miarę słynnych sztuk teatralnych.

Zmienia się świat wokół, zmieniają szkolni aktorzy, ale wysoki kunszt tych Jasełek pozostaje wciąż ten sam, a nawet jakby dojrzewa razem z nami. Scenariusz dopasowuje się do realiów współczesności, przepełniony inteligentnymi dialogami, delikatnym humorem, świetnie wyeksponowanymi emocjami, pokazuje, że o istotnych sprawach można mówić nie tylko w poważny sposób, ale i z uśmiechem. Można opowiedzieć Najważniejszą Historię Świata na wiele różnych sposobów, za każdym razem pokazując inne, ale bardzo istotne wątki towarzyszące tejże historii narodzenia.

W tym roku Jasełka, których corocznie inicjatorem jest Pani Zofia Bierońska, zaprezentowano 6 i 7 stycznia w sali OSP w Dankowicach z uczniami z koła teatralnego. Byli to uczniowie z VII klasy Szkoły Podstawowej, II i III Gimnazjum, którzy wcielili się w następujące role: Maryja - Wiktoria Stawowczyk, Józef - Filip Chmielewski, Lucyfer - Gabriela Nycz, Diabeł Rokita - Maria Ochman, Diabeł Boruta - Karolina Polak, Diabeł Azazel - Roksana Świątek, Diabeł Belzebub - Julia Markiel, Diabeł - Nikola Orantek, Diabeł - Natalia Frątczak, Aniołek - Natalia Kępka, Archanioł Gabriel - Weronika Nycz, Archanioł Rafał - Anna Trojacka, Archanioł Michał - Ewa Nowak, Maciek - Patryk Englart, Kuba - Mateusz Kluczny, Herod - Nikodem Kądziołka, Śmierć - Zuzanna Kopecka, Melchior - Paweł Kędzior, Baltazar - Wojciech Wykręt, Kacper - Rafał Stanclik, Icek - Jakub Kowalówka, Narrator - Anita Kluczny.

Mam wrażenie, że z roku na rok przybywa coraz więcej widzów. I myślę, że jest to zachwycające, ale i zasłużone. Wielkie uznanie dla inicjatorki tego zdarzenia - Pani Zofii Bierońskiej, oraz ambitnych uczniów Szkoły w Dankowicach, którzy zaczarowali mnie rewelacyjną grą aktorską.

Tak wiele pada przykrych słów o współczesnej młodzieży. A przecież tak wiele drzemie w nich ambicji, emocji, empatii i energii. Tak niewiele potrzeba, aby to dostrzec, zrozumieć i odpowiednio ukierunkować, uwierzyć w nich. Coroczne Jasełka są najlepszym dowodem na to, że cele osiąga się wspólnie.

Zimowa opowieść to niekończąca się historia. Wieść się niesie po całym świecie od tysięcy lat. I to dzięki niej pojawiają się nowe, intrygujące i inspirujące powieści, które pisze życie, piszemy my sami.

Kamila Borys