Kalendarz imprez kulturalnych Gminy Wilamowice na rok 2020

Styczeń

• 6 stycznia - Koncert Noworoczny Jubileuszowy Akademii Mażoretek „Gracja” - Bielskie Centrum Kultury Bielsko-Biała
  • 11 stycznia - Spotkanie kolędowe członkiń KGW w Kaniówku
  • 17 stycznia - X Spotkanie Zespołów Regionalnych Gminy Wilamowice - Dworek Jedlina Jawiszowice
  • 24 stycznia - Jubileusze Pożycia Małżeńskiego w Wilamowicach

Wizyta Mikołaja

6 grudnia pisarzowickie placówki oświatowe odwiedził długo wyczekiwany przez najmłodszych gość, który przybył w towarzystwie kilku pomocników, a w piątkowy poranek miał za sobą bardzo długą drogę… Nie trudno się domyślić, że mowa tu o Świętym Mikołaju oraz o radosnych elfach, „zwierzątkach” i aniołkach. W postacie wcielili się uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach aktywnie działający w Szkolnym Kole Wolontariatu.

Historia to światło prawdy

Tegoroczne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach rozpoczęły się rankiem 8 listopada i trwały aż do zmierzchu. W piątkowe przedpołudnie, podczas uroczystej akademii, Dyrektor Szkoły – Pani Lidia Dziubek powitała uczniów i nauczycieli słowami: - Historia to świadek czasu, światło prawdy, nauczycielka życia i zwiastunka przyszłości. Uroczystość stała się okazją do pielęgnowania tradycji oraz była oddaniem czci i honoru tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.

Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu w Wilamowicach

Kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania- wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia. Święto bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie 25 listopada. Chyba każdy z nas będąc dzieckiem miał ulubioną zabawkę w postaci mięciutkiego pluszaka.

Turniej o Puchar Burmistrza Wilamowice z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości

Pomysł świętowania rocznicy odzyskania niepodległości na sportowo zrodził się 8 lat temu. Od 2012 roku w Starej Wsi rywalizację sportową zaczynamy od odśpiewania hymnu państwowego. W zawodach uczestniczy głównie młodzież z naszej gminy. W turnieju „Open” biorą udział zawodnicy z całego województwa.

Trzecie miejsce w eliminacjach powiatowych w XX edycji Turnieju „Z podwórka na Stadion” drużyny SP Wilamowice

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 19 lat. To największy turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, w którym do tej pory wzięło udział ponad 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju.

STACJA WOLNOŚĆ

„Przyszłość ma swoje korzenie w przeszłości”

W dniu 8 listopada uczniowie ZS w Wilamowicach obejrzeli program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów z okazji Narodowego Świeta Niepodległości pt.: "Stacja Wolność”.

Obchody Święta Niepodległości w Hecznarowicach

W ubiegłym roku świętowaliśmy okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 101 rocznica tego doniosłego w naszej narodowej historii wydarzenia przebiegała w nieco innej atmosferze. Poza akademiami, przemarszami i składaniem kwiatów pod tablicami pamięci staraliśmy się w różnych drobnych gestach zamanifestować naszą patriotyczną postawę. Choćby przedszkolaki spacerujące z balonikami i rozdające przechodniom plakietkami w barwach narodowych.

SZKOŁY PODSTAWOWE GMINY WILAMOWICE WYGRAŁY KONKURS #OSEwyzwanie

W dniu 15 listopada 2019 r. w Częstochowie odbyło się Forum OSEregio zorganizowane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół, placówek oświatowych oraz samorządowcy z gmin i powiatów Województwa Śląskiego. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych szkół, samorządów, Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz ekspertami OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna).

Promocja kazań Księdza Jana Zdziewojskiego w Brzeźnicy

15 listopada w SPCHLERZU KSIĄŻKI w Brzeźnicy odbyła się promocja książki autorstwa doktora Jana Rodaka. Książka ukazała się przy wsparciu Gminy Wilamowice w miesiącu wrześniu, o czym informowaliśmy. Zawiera tłumaczenia kazań księdza Zdziewojskiego oraz cenne informacje dotyczące tego wielkiego acz zapomnianego kaznodziei z czasów jego pobytu jako proboszcza w Wilamowicach i Pisarzowicach.

Ukazała się książka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”

Parafia p.w. Św. Marcina z Tours w Pisarzowicach od kilku dni może poszczycić się publikacją, opisującą jej dzieje od założenia aż po rok 1945. Taki też tytuł ma książka autorstwa księdza Juliusza Olejaka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”, wydana w listopadzie b.r., tuż przed świętem patrona parafii - św. Marcina, przypadającym na dzień Narodowego Święta Niepodległości.