Get Adobe Flash player

Dankowianie

Wersja do wydruku

Zespół Folklorystyczny „Dankowianie” powstał w czerwcu 2000 r. Ze względu na bliskość kulturową regionu krakowskiego i śląskiego, na pograniczu których leży miejscowość Dankowice, w programach artystycznych zespół uwzględnia wiele zabaw, piosenek i tańców ludowych charakterystycznych dla tych okolic. Kierownikiem i akompaniatorem zespołu jest p. Władysław Wróblewski. Zespół skupia 27 członków. Próby obywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki w budynku OSP w Dankowicach, wynajem pomieszczeń na działalność zespołu finansuje M-GOK Wilamowice. „Dankowianie” swoimi występami uświetniają wszystkie uroczystości środowiskowe i lokalne. Zespół bierze udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej oraz w Przeglądach Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej oraz Zebrzydowicach.

Szczególnymi sukcesami zespołu było zajęcie I miejsca w Przeglądzie Zespołów Spółdzielczych w Mysłowicach w 2005 i 2006 r. oraz udział w festiwalu „Złota Tęcza” w Polanicy - Zdroju, gdzie zespół w 2007 r. zajął III miejsce, a w latach poprzednich dwukrotnie otrzymał wyróżnienie. W 2003 r. „Dankowianie” zajęli II miejsce w X Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach oraz zdobył wyróżnienie w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pietrzykowicach. W 2009 roku zespół zdobył I miejsce w Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów w Chorzowie oraz III miejsce w 42 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, ponadto wystąpił na X Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy - Zdroju. Największym sukcesem zespołu było zajęcie w 2013 r. I miejsca w Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów w Mikołowie oraz zdobycie nagrody Banku Spółdzielczego z Piaseczna na Festiwalu Tęcza Polska w Polanicy Zdroju.

W ostatnich latach zespół brał udział w: Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Brzeszczach, Przeglądzie Zespołów KGW w Wiśle, Biesiadzie Andrzejkowej zespołów Gminy Wilamowice, Brzeszcze i Miedźna, Koncercie w Rybniku Kłokcimiu z okazji 15-lecia Zespołu „Józefinki”, I i II Wojewódzkim Przeglądzie Kolędowym w Suszcu w 2012 i 2013 r., corocznie w „Wilamowiskich Śmiegustach”. Wystąpił z kolędami w Dankowicach i Bojszowach, na Europejskim Kolędowaniu w Katowicach, w Przecieszynie z okazji 50-lecia tamtejszego KGW, przygotowywał oprawę muzyczną na dożynki w Dankowicach oraz ostatnio zaprezentował się na imprezie „Piwne Slavnosti” w Dolnym Beneszovie w Czechach. 

     

 

 

Kontakt:

Kierownik - Władysław Wróblewski – tel. 605 487 415

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika