Zespół Regionalny PISARZOWIANKI

PIS

Biografia Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”

 

W listopadzie 1998 roku powstał Zespół Regionalny „Pisarzowianki”.

Założycielami zespołu byli ówczesny Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich oraz pan Stanisław Olearczyk, który został kierownikiem muzycznym i akompaniatorem. Kierownikiem Zespołu została p. Bogusława Kubiczek, która także czuwała nad choreografią.

Data powstania zespołu figuruje w Kronice Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach oraz Kronice Zespołu Regionalnego ”Pisarzowianki”.

Mecenat nad zespołem objęli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach, Wiejski Dom Kultury w Pisarzowicach oraz Rada Sołecka w Pisarzowicach z ówczesnym sołtysem Stanisławem Peszelem.

Na samym początku zespół spotykał się w kuchni WDK. Po kilku miesiącach prób z okazji Dnia Kobiet odbył się pierwszy występ Pisarzowianek. Już na tę okazję zostały uszyte stroje, sponsorowane przez Koło Gospodyń. Strój sceniczny zawiera elementy strojów z małopolski i śląska jak mówimy pisarzowski.

Pomimo że nazwa zespołu jest w formie żeńskiej-Pisarzowianki to od zawsze w skład grupy wchodzili mężczyźni-nasze rodzynki z czego bardzo się cieszymy.

Od 1998 roku do stycznia 2020 kierownikiem muzycznym oraz akompaniatorem był Stanisław Olearczyk. Choreografem od 1999 do stycznia 2020 roku była pani Bogusława Kubiczek. Pani Bogusława w latach 1999 do ok 2009 była również kierownikiem zespołu. Kierownikiem zespołu od 2013roku jest pani Cecylia Puzoń (przewodnicząca KGW„Strażniczki Tradycji”w Pisarzowicach), a dodatkowo od 2020roku czuwa nad choreografią. Od powstania zespołu do stycznia 2020 roku fotografem zespołu była pani Anna Olearczyk, teraz fotografem jest była członkini Kaja Puzoń.

Od 2016roku do dnia dzisiejszego Zespół jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko-Biała.

W lutym 2020roku akompaniatorem i kierownikiem muzycznym zostaje Jakub Żemła.

Obecnie „Pisarzowianki” tworzą 23 osoby i są to w większości członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz młodzież. Należy dodać, iż w zespole występują osoby mieszkające również w Kozach, Bielsku-Białej, Lipniku, Hałcnowie, Starej Wsi.

Repertuar Zespołu to różnorodne pieśni i piosenki prezentujące folklor pogranicza śląsko-krakowsko-beskidzkiego. Wśród nich są także piosenki w języku słowackim, czeskim, a obecnie w repertuarze są piosenki z „nutką” gwary pisarzowskiej.

Członkowie zespołu na scenach dużych i małych śpiewem opowiadają o zaletach życia wiejskiego, o pracy w gospodarstwie, o radościach, smutkach i tęsknotach, jakimi wypełnione było i jest codzienne życie.

W repertuarze znajdują się sentymentalne ballady, figlarne i czasami rubaszne przyśpiewki, a lekki taniec w takt śpiewanej melodii, daje okazję do wspólnej zabawy.

Zespół na przestrzeni swej działalności występował na wielu scenach,w Polsce, Słowacji i Czechach. Rokrocznie-na przeglądach zespołów Kół Gospodyń Wiejskich, które to organizuje Rejonowy Związek Rolników,Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Bielsku-Białej na imprezie cyklicznej „Wilamowskie Śmiergusty”, czy dożynkach nie tylko w Pisarzowicach, ale poza naszą miejscowością.

Występował na Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych, którego organizatorem był Teatr Zdrojowy –Centrum Kultury i Promocji w Polanicy Zdroju, Krajowa Rada Spółdzielcza w Warszawie i Magazyn ”Tęcza Polska”, występował w Krakowie podczas Targów Sztuki Ludowej (nawet podczas pandemii). Na przestrzeni 15 lat miał przyjemność prezentowania swojego folkloru na Festiwalu Dychových Hudieb Okolo Súče na Słowacji.

Ponadto Zespół promuje naszą miejscowość Pisarzowice, Gminę Wilamowice Powiat i Region na scenach artystycznych małych i dużych; w Wiśle, Brennej, Ustroniu, Katowicach-Nikiszowcu, Mikołowie, Oświęcimiu, Suszcu, Makowie Podhalańskim i Czerwionce-Leszczynach. Prowadził przez parę lat Biesiadę Andrzejkową na zaproszenie kierownika Domu Kultury oraz Rady Osiedla w Starym Bielsku.

W swoim dorobku posiada wyróżnienia i ważne dla nas odznaczenie, a to:

Za aktywną, wieloletnią działalność artystyczną (20lat) 27 października 2018roku zespół otrzymał Odznakę Honorową Brązową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a w październiku 2023r (25lat) -Odznakę Honorową Srebrną Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

 

C.Puzoń

Powiązana kategoria aktualności