Wilamowice
Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Wilamowice" działa od 1948 r., jest najstarszym zespołem kultywującym tradycje miasta Wilamowice, założonego przez osadników z Flandrii, Niemiec i być może ze Szkocji. Osadnicy ci przywieźli ze sobą, niespotykaną nigdzie indziej kulturę. Do dzisiaj pozostały jeszcze jej szczątki, m.in. „język wilamowski", którym potrafi posługiwać się ok. 70 osób. Są to osoby starsze, ale na szczęście dwójka z nich - młodzi członkowie zespołu uczą się tego języka i potrafią się nim posługiwać. Program zespołu oparty jest na ciągle żywych w Wilamowicach obrzędach i zwyczajach ludowych. Wymienić tu można zwyczaj zwany „śmiergustem", wilamowskie wesele. Piosenki śpiewane w „języku wilamowskim" okraszają występy grupy.
Zaspół liczy 51 członków, w wieku od 6-60 lat. Próby odbywają się w każdą środę w budynku M-GOK w Wilamowicach. Kierownikiem i choreografem grupy jest Alicja Dusik, a akompaniatorem Jan Rozner. Zespół działa pod patronatem M-GOK oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie".
Zespół występował na licznych scenach w kraju i za granicą. Występy zagraniczne to: Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Szwajcaria, Włochy, Bułgaria, Słowacja, Chorwacja. Jest laureatem wielu festiwali, przeglądów, konkursów m.in.: I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Spółdzielczych w Polanicy Zdroju w 2000 r., II miejsce w 2002 r. i wyróżnienie w 2007 r. na tym samym przeglądzie w Polanicy Zdroju, II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych w Kadzidle w 2001 r. i również II miejsce na tym przeglądzie w 2004 r.
Zespół w 2008 r. został wyróżniony „Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego" przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, natomiast w 2010 r. odebrał odznakę honorową„ Zasłużony Dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ważniejsze osiągnięcia i wyjazdy zespołu:
2011 r. : Karnawał „Sokaćko sijelo” - Chorwacja, Ogólnopolski Festiwal „Folklorystyczne Dni przyjaźni - Od Bałtyku aż po Tatry” Kęty, VII Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych w Wilamowicach, Udział w cyklu „Znaszli tę ziemię...” - Muzeum Śląskie w Katowicach, Udział w uroczystościach przeniesienia relikwii św. Abpa. J. Bilczewskiego we Lwowie - Ukraina, Koncert w DK w Chorzowie;
2012 r.: Tydzień Kultury Beskidzkiej w Szczyrku i Makowie Podhalańskim, XXVII International Folklore Festival „Atataria Lamzdziai - 2012” - Litwa, Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” (zwanym dalej Stowarzyszeniem „Wilamowianie”), „Ogólnopolski festiwal spółdzielczości” w Warszawie, Festiwal folklorystyczny w Kozach, „Świętomięs polski” w Chorzowie;
2013 r.: Prezentacja pieśni wilamowskich w Sejmie RP w czasie konferencji o językach zagrożonych w Polsce, TKB w Oświęcimiu, Wiśle, „Festyn Rodzinny” w Godziszce, Koncert Jubileuszowy z okazji 65-lecia działalności Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”, „Powitanie lata” w Wilamowicach, „Kalejdoskop Kultur” we Wrocławiu, IV Przegląd Zespołów Regionalnych w Rajczy „Od sukna po jedwab” - otwarcie wystawy w Domu Tkacza w Bielsku - Białej, „Noc Muzeum - Etnonoc” na Zamku w Bielsku - Białej, „Ethnology without borders” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, XIV SAGA 2013 w Kozach, Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Wilamowianie”, „Kolędowanie” XXVIII Sesja Rady Miejskiej w Wilamowicach, obchody Święta Niepodległości, OSP w Wilamowicach, Prezentacja w czasie wizyty studyjnej LGD Ziemia Bielska, 50-lecie KGW w Wilamowicach;
2014 r.: Polsko - Czeskie Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych 2014 - III miejsce, Gminny Rajd Rowerowy w Wilamowicach, TKB w Wiśle, Makowie Podhalańskim i Szczyrku, Występ i warsztaty tańca w czasie Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzysznia „Wilamowianie” Endangered languages. Comprehensive models for research and revitalization, Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Wilamowianie”, „Wrocławska kutia”, Wrocławskie kolędowanie na Auli Leopoldina Uniwersytetu Warszawskiego, Orszak Trzech Króli, koncert kolęd na starówce w Bielsku - Białej, Festiwal w Rive de Gier - Francja i Festiwal w Tuchlovicach - Czechy.
Kontakt:
Kierownik zespołu Alicja Dusik
Strona internetowa: http://www.zespol.wilamowice.pl